• Reklamy

Dobry chovatel

keď potrebujete poradiť s chovom...
  • Reklamy

Dobry chovatel

Odoslaťod Kristína 8.10.2008 22:45

Nakolko tu prebehlo viacero diskusii o tom, ze nie kazdy chovatel sa stavia k chovu maciek zodpovedne a nie kazdy novy majitel vie, na co pozerat pri vybere maciatka a chovatela, davam do pozornosti tento suhrn rad.
Tieto rady reprezentuju moje nazory.

Ako rozoznate dobreho chovatela maciek?

1. Na zodpovednom chove maciek sa neda zarobit. Ak sa niekto venuje chovu maciek a ma ho ako hlavny zdroj prijmov je to zle znamenie.

2. Dobry chovatel ma hlboke znalosti o plemene, ktoreho chovu sa venuje. Ma bohate vedomosti tykajuce sa genetiky, chorob maciek a vseobecnej starostlivosti o macky. Dobry chovatel odpovie na vsetky Vase otazky tykajuce sa chovu maciek vo vseobecnosti ako aj daneho plemena.

3. Dobry chovatel je otvoreny ked hovori o vyhodach / nevyhodach plemena, ktore chova. Niektore plemena su aktivne, ine menej, niektore su spolocenske a macky niektorych plemien sa citia lepsie ako jedina macka v domacnosti (tieto faktory sa mozu tykat aj daneho jedinca). Niektore plemena (napr. perzska macka) vyzaduju kazdodennu starostlivost o srst, niektore plemena su z hladiska starostlivosti nenarocne. Dobry chovatel Vas nauci, ako sa starat o macku, ktora je narocna na starostlivost (ako kupat, cesat atd.).
Dobry chovatel otvorene hovori aj o moznych dedicnych chorobach daneho plemena. Nie vsetky plemena maju problemy s dedicnymi chorobami. Odporucam zistit vopred, ci plemeno o ktore mate zaujem je nachylne na dedicne choroby (napr. HCM, PKD), potom zistite, ci je k Vam chovatel uprimny.

4. Dobry chovatel neodchovava potomstvo od chorych maciek alebo maciek, pri ktorych si nie je isty ich zdravim alebo temperamentom.
Dobry chovatel riesi mozne dedicne problemy plemena, ma svoje macky na tieto choroby otestovane a odchovava potomstvo iba od zdravych jedincov. Jedinci nepouzitelni pre chov budu kastrovani, ale napriek tomu rovnako milovani ako chovne macky.
Dobry chovatel ma vsetky svoje macky testovane s negativnym vysledkom na infekcne macacie choroby (minimalne FeLV a FIV).

5. Dobry chovatel nedrzi macky v klietkach alebo kotcoch / volierach. U dobreho chovatela ziju macky priamo v domacnosti v stalom kontakte s ludmi a su chapane ako sucast chovatelovej rodiny a milovane. Dobry chovatel vnima individualitu kazdej svojej macky a stara sa o individualne potreby svojich maciek. Dospele macky a maciatka dobreho chovatela su kazdodennym zivotom s ludmi dobre socializovane.

6. Dobry chovatel sa zameriava na chov zopar plemien, vo vacsine pripadov iba jedneho. Vacsina chovatelov chova iba jedno plemeno, niektori mozu chovat 2 alebo 3 plemena. Je zlozite sa sustredit na chov viacerych plemien.

7. Dobry chovatel sa sustreduje na kvalitu, nie na kvantitu. Pred kupou maciatka si zistite, kolko maciek chovatel vlastni a kolko maciatok chovatel odchoval za posledny rok.

8. Dobry chovatel je opatrny pri vybere novych majitelov svojich maciatok. Maciatka zo svojho chovu vezme spat k sebe v pripade, ze by ste sa o ne nemohli dalej starat (byva zakotvene v zmluve).

9. Dobry chovatel Vam v pripade choroby maciatka preukazne prinesenej z jeho chovu ponukne uhradu veterinarnych nakladov alebo vymenu maciatka.

10. Dobry chovatel bude zmluvne vyzadovat kastraciu maciatok predavanych ako domaci spolocnik (prip. Vam preda maciatko uz kastrovane).

11. Dobry chovatel vie, ze maciatka musia zostat pri matke minimalne do veku 12 tyzdnov (niektori chovatelia predavaju maciatka az vo vyssom veku napr. 13 alebo 14 tyzdnov). Dobry chovatel Vam mladsie maciatko nepreda. V case odberu su maciatka od dobreho chovatela viackrat odcervene a 2x ockovane minimalne proti panleukopenii, rhinotrachitde a calici virusom.

12. Dobry chovatel nepredava svoje maciatka do obchodov so zvieratami. Bude sa Vas pytat na podmienky, v akych bude maciatko zit a mozno bude vyzadovat navstevu maciatka v novom domove.

13. Dobry chovatel vie, ze dobra vyziva a hygiena su zakladom zdravia maciatok. Jeho byt nebude sterilny, ale maciatka nebudu spinave, pachnuce, nebudu mat blchy, cervy, nadchu a nebudu podvyzivene. Macacie toalety budu ciste.

14. Dobry chovatel Vam umozni vidiet matku maciatok (popripade aj kocura, ak zije v rovnakej domacnosti). Temperament maciatok zavisi od genetickej vybavy, ale na 80% ho ovplyvnuje prostredie, v ktorom maciatko vyrastalo. Macacia mama ma velky vplyv na spravanie maciatok. Uistite sa, ze matka maciatok je prijemna a spolocenska macka - taka, aku by ste chceli mat doma.

15. Dobry chovatel je Vam vzdy k dispozicii. Pomoze Vam pri problemoch, poradi Vam. Pri navsteve Vas pravdepodobne zahrnie mnozstvom informacii o mackach a starostlivosti o ne.

16. Dobreho chovatela jeho maciatka zaujmaju a zaujima ho, ako sa Vam spolu dari.
Naposledy upravil Kristína dňa 9.10.2008 17:46, celkovo upravené 3 krát.
Kristina Drobcova

GIC. Akaisha Flower Kayra Kedi, SK / EUR n 24 (* 20.4.2004)
EC. Samuel Gloriosa, CZ / EUR es 22 (* 6.12.2004)
CH. Beatrice Morning Star of Changing Moon, SK / EUR fs 24 (* 29.6.2008)

Tiberia / HCS n 03 24 (* 2006)
Tiberius / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Bartolomej / HCS n 03 24 (*12.4. 2012)
Puma / HCS n (*12.4. 2012)

http://www.changingmoon.eu
Obrázok používateľa
Kristína
BIG BOSS CATS
BIG BOSS CATS

Založený: 11.5.2005 21:58
Pohlavie: Žena
Počet mačiek: 0

Reklamy

Odoslaťod figaro 9.10.2008 7:39

Pekne napisane. Da sa so vsetkym suhlasit. Skoda, ze to nie je vzdy tak. Chovatelia su naozaj rozni.
Navrhujem upravit vetu v texte v bode 11: "2x ockovane minimalne proti trojkombinacii".
Takto to vyzera, ze by maciatka mali byt ockovane voci nejakej chorobe, ktora sa vola trojkombinacia.
Obrázok
Obrázok používateľa
figaro
šelma
šelma

Založený: 12.9.2005 13:19
Pohlavie: Muž

Reklamy

Odoslaťod Dadulik 9.10.2008 12:30

Kristina - veľmi pekne napísané... Už len aby si to konečne ľudia vzali k srdcu... :cica:
.. ja mam moju šelmu síce z depozitu, ale základné testy a úkony mala urobené.. a z plašanky sa stala vtirka :-)
Obrázok používateľa
Dadulik
šelma
šelma

Založený: 13.9.2008 20:11

Reklamy

odpoved

Odoslaťod Peter Polák 10.10.2008 7:24

Moze byť. Dobre napísané. :-) :TomyAngelo:
Ako sa chováš ku zvieratám, taký si človek - Peter Polák
Láska ku zvieratám ide cez žalúdok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Peter Polák
Administrátor
Administrátor

Založený: 9.5.2005 18:33
Počet mačiek: 4
Skutočné meno: Peter Polák

Reklamy

Odoslaťod Jene 10.10.2008 13:57

Poučné.Snáď sa niektorí " tiežchovatelia "podľa toho budú aj správať.Aj takýmto spôsobom sa k tomu dá prispieť.Poučení sa nedajú nachytaťˇ.Prajem mnoho úspechov v chove a osvete.
Aitne Little Princess of Changing Moon, SK / EUR f 24
Ariadne True Love of Changing Moon, SK / EUR gs 22
Balthasar Gentle King of Changing Moon, SK / EUR ns 22
Obrázok používateľa
Jene
Pozorovateľ
Pozorovateľ

Založený: 26.11.2006 18:19

Reklamy

Re: Dobry chovatel

Odoslaťod ninca 12.11.2008 12:56

ano ano, mily prispevok...ja si chovatelku, od kt mame naseho maznaka neviem vynachvalit...je super, hoci ma nas kocur uz vyse roka, stale sme v kontakte, piseme si, posielame foto...navstevujeme sa..aj ked je pani z ciech....
a je fakt, ze jej maciatka maju super povahu ... :cica2:
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Založený: 9.5.2008 6:43
Počet mačiek: 2

Reklamy

Odoslaťod katarína 8.1.2009 9:28

Súhlasím s príspevkom Kristíny.
Aj keď niekedy na tých výstavách ked vidím tie mačičky natlačené v tých malých klietočkách-niektoré tam nemajú ani záchodík,ani vodičku....ale možno to takto vidím len ja ako pozorovateľ...možno źo strany chovateľov je na to iný pohľad..
Chcem ešte pozdraviť slečnu alebo pani Kristínu, u ktorej som sa v minulom roku na jar zahlásila do poradovníka ako záujemca o mačiatko z jej vrhu. Musela som sa potom ohlásiť , lebo našli sme práve v tom období čakania na pôrod ktorý mal byť začiatkom leta , v záhrade malé mačiatko. Aj keď teraz keď nad tým vlastne rozmýšľam, že som to možno nemusela urobiť .mohla som mať dve mačičky naraz - ale vtedy ako začiatočník som si tým nebola istá .
Zamilovala som sa do týchto mačičiek , keď som ich videla v BA na výstave- hlavne Samuela-ten je proste náááááádherný.
katarína
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.12.2008 19:21
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod Alena 8.1.2009 19:56

katarína napísal:Súhlasím s príspevkom Kristíny.
Aj keď niekedy na tých výstavách ked vidím tie mačičky natlačené v tých malých klietočkách-niektoré tam nemajú ani záchodík,ani vodičku....ale možno to takto vidím len ja ako pozorovateľ...možno źo strany chovateľov je na to iný pohľad..

Jsem chovatelka a na tuto problematiku mám opravdu jiný pohled, vše není tak jednoduché jek to vypadá z pohledu diváka. Právě proto že je klec malá tak v ní nenechávám celý den záchůdek, protože nechci aby se v něm kočka celý den válela, ale mám ho při ruce a když vidím že kočka v kleci nervózně přešlapuje tak jí ho nabídnu aby ho mohla použít, chovatel obvykle svou kočku dobře zná a ví kdy jí záchůdek nabídnout. Co se týká misky s vodou tak některé kočky jsou schopné misku převrátit a mokrá kočka při posuzování moc parádu neudělá, navíc kočky většinou na výstavě nepijí, takže raději zhruba každou hodinu dám kočce vodu ze stříkačky přímo do úst. Kočka si mě na výstavě užije mnohem více než doma, kde mám spoustu jiné práce zatímco na výstavě se mohu věnovat jen jí. Některé kočky si výstavy užívají a pro ty které výstavy nemusí stačí když absolvují jen tři za celý svůj život.
Alena
EP IC Melisa Sára Dirty Dancing - britská černě želvovinová - kastrát 12 let
IC Angelika Tergy - britská čokoládově želvovinová - 5 let
GIC Queen Elisabeth z Lužinek - britská červená tečkovaná - 5 let
GIC Nathaniel Falling Star - britský krémový bikolor - kastrát - 4 roky
GIC Shari z Lužinek - britská lilově želvovinová - 3 roky
IC Yoko Ono Falling Star - britská modře želvovinová harlekýn - 2 roky
IC Harvey Honey Pie - britský krémový mramorovaný - 1 rok
Alena
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 21.9.2005 6:55

Reklamy

Odoslaťod katarína 9.1.2009 13:30

Dobrý deň.

Ďakujem za vysvetlenie, podporilo to moje domienky o tom, že ja alebo možno aj ostatný ludia máme iný pohľad na to ako tí ktorí sú do toho zainteresovaný.
katarína
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 22.12.2008 19:21
Pohlavie: Nešpecifikované

Reklamy

Odoslaťod ivetak 9.1.2009 17:06

Alena napísal:
katarína napísal:Súhlasím s príspevkom Kristíny.

Jsem chovatelka a na tuto problematiku mám opravdu jiný pohled, vše není tak jednoduché jek to vypadá z pohledu diváka. Právě proto že je klec malá tak v ní nenechávám celý den záchůdek, protože nechci aby se v něm kočka celý den válela, ale mám ho při ruce a když vidím že kočka v kleci nervózně přešlapuje tak jí ho nabídnu aby ho mohla použít, chovatel obvykle svou kočku dobře zná a ví kdy jí záchůdek nabídnout. Co se týká misky s vodou tak některé kočky jsou schopné misku převrátit a mokrá kočka při posuzování moc parádu neudělá, navíc kočky většinou na výstavě nepijí, takže raději zhruba každou hodinu dám kočce vodu ze stříkačky přímo do úst. Kočka si mě na výstavě užije mnohem více než doma, kde mám spoustu jiné práce zatímco na výstavě se mohu věnovat jen jí. Některé kočky si výstavy užívají a pro ty které výstavy nemusí stačí když absolvují jen tři za celý svůj život.

Taktiez suhlasim s Alenou. Nie je dobre mat v klietke po cely cas zachodik ani vodu z dovodov, ktore su to uz spomenute. Staci im to ponuknut sem tam a potom je spokojnost na oboch stranach. Macicka v kietke nie je "natlacena" so zachodikom a vodou celych 8 hodin a ma viac miesta. Moja expertka raz na seba vodu vyliala, mala som co robit, aby sme to vysusili do posudzovania. :cerveny: Ale podarilo sa.
Obrázok používateľa
ivetak
Cat eXpert
Cat eXpert

Založený: 23.1.2008 15:43
Skutočné meno: Iveta

Reklamy

Odoslaťod ninca 11.1.2009 18:37

ja vobec nesuhlasim s vystavami akehokolvek zverstva, chudata male chlpate, uplne im to polehovanie v prenoskach potlaca povahu.....nase zvieratka boli doma vzdy len pre lasku
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod gandalf 11.1.2009 20:57

Ako tu uz pisalala Alenka, ak macka vystavy neznasa, nieje treba s nou absolvovat vela vystav. Na SR staci pre dozivotne uchovnenie 1, v CR 3. Pobyt vo vystavnej klietke macke nijako nemeni povahu, a dost maciciek byva cez vystavny den vacsinu casu s majitelom, resp. na majitelovi a jeho kline. A popravde nase macicky sa v klietke skor ukludnia, pretoze su tam chranene proti tomu hluku naokol. Niektore macicky si vystavy uzivaju, radi sa predvadzaju a su obdivovane. A vies Ninca, teraz to neber v zlom, ale aj Fin ma PP vdaka tomu ze jeho rodicia museli ist na vystavu :wink:
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod ninca 12.1.2009 8:26

zial mco bez pp som nezohnala
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Odoslaťod gandalf 12.1.2009 9:30

Aaaale, s PP mas lepsieho- CHS od ktorej mas Fina je ozaj skvela :wink: Inak MCO bez PP som teraz v inzeratoch videla pozehnane a nemozem povedat ze by to boli prave typove MCO :-/
Jana :cat75:
Obrázok používateľa
gandalf
Čestný člen
Čestný člen

Založený: 23.2.2008 14:51

Reklamy

Odoslaťod ninca 12.1.2009 13:35

mno je lepsie mrknut sa do minulosti, kto tam co mal...aj ked u mco sa myslim vela vrodenyh chyb nenachadza....ja som nasla jednu pofidernu rodinu v nz myslim, co to krizi hlava nehlava.....neviem, neverim..nasa chovatelka je uzasny clovek, macky ma uchovnene, to staci, kocuraom obehla kolecko na sampiona a tiez asi staci....findisov tatik je uz vykastrovany a robi doma radost.....aj ked skoda, deti robi krasne a povahovo vyyyybooorneeee....vid findis :-D
ale aj tak je mi luto psikov aj maciciek natahovanych na vystavach....isto nieje ziadnemu zvieratu prirodzene tupirovanie srsti, lakovanie, pudrovanie......eeeee....
Obrázok používateľa
ninca
V.I.P.
V.I.P.

Reklamy

Ďalšia

• Reklamy

Naspäť na Chovateľská poradňa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

• Reklamy
fb